برای درج آگهی تبلیغاتی خود  با مرکز ایرادیتا در تهران -٤٤٢٠٨٦١٦-  تماس حاصل نمایید
صفحه اصلی | تاریخچه |

R.F.I.D. تكنولوژی

| محصولات | سؤال و جواب | تماس با ما | English
ورود اعضاء فرم قرارداد رويدادها و خبرها اطلاعات عمومی حيوانات گم شده حیوانات فروشی پشتیبانی


 پستانداران /  گربه / داروها

نمایش کل داروها           A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

     
Procainamide Hydrochloride Piroxicam Paregoric
Progesterone Pitressin Tannate Pellitol
Propantheline Bromide Plasminogen Activator Penicillamine
Propionibacterium Acnes Polymyxine B Penicillins
Propranolol Hydrochloride Potassium Bromide Pentazocine
Propylthiouracil Potassium Chloride Pentobarbital
Prostaglandin F2a Potassium Citrate Petrolutum, White
Protamine Sulfate Potassium Gluconate Phenobarbital
Psyllium Mucillid Hydrochloride Potassium Iodide Phenoxybenzamine Hydrochloride
Pyrantel Pamoate Potassium Phosphate Phenylbutazone
Pyrethrins Povidone - Iodine Phenylpropanolamine Hydrochloride
Pyridostigmine Bromide Praziquantel Phenytoin
Pyrimethamine Prazosin Hydrochloride Phosphate Enemas
  Prednisolone Phthalofyne
  Prednisone Phthalylsulfathiazole
  Primidone Piperazine

    بالای صفحه

پارگوریک Paregoric         

موارد استعمال : این دارو یک ضد درد نارکوتیکی بوده و در کنترل اسهال سگ ها به کار می رود .

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٥٠/٠ ٦٠/٠ میلگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ ٣ بار در روز

گربه : ندارد

اثرات جانبی : مصرف بیش از حد دارو باعث علائمی شبیه مسمومیت داخلی توسط سولفات مرفین می شود ( به قسمت سولفات مرفین مراجعه شود. )

بالای صفحه

پلیتولPellitol                     

موارد استعمال : این دارو یک پماد ضد عفونی کننده ، بی حس کننده و خشک کننده می باشد و در وضعیت های پوستی و گوش که نیاز به قبض عروقی ، آرام بخشی ، ضد عفونی می باشند ، استفاده می شود.

میزان و نحوه مصرف :

گربه: لایه نازکی از پماد به طور موضعی ١ -٢ بار در روز

اثرات جانبی : عوارض خاصی با مصرف این دارو مشاهده نشده است.

بالای صفحه

پنی سیلامین ( کوپریمین ) Penicillamine ( Cuprimine )                     

موارد استعمال : این دارو در کنترل سنگهای سیستین ادراری ، مسمومیت سرب و التهاب کبد مربوط به تجمع توسغع یابنده و دفع آنها را از ادرار افزایش می دهد. در حالتی که بیماری کبدی همراه با مسمومیت مس باشد به طور بالینی درمان سالها به طول می انجامد. تترامین نیز به عنوان داروی درمانی دیگر در نظر گرفته می شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠ ١٥میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ بار در روز

گربه : ندارد

اثرات جانبی : عوارض خواب آلودگی ، استفراغ ، زخم های دهانی ، بی اشتهایی ، وجود پروتثین در ادرار و ترومبوسیتوپنی با مصرف این دارو گزارش شده است. از آنجائیکه این دارو با تاثیر بر روی کلاژن باعث کاهش استحکام زخم در بستر پوستی می شود لذا پس از بهبودی کامل زخم مصرف می شود.

 بالای صفحه

پنی سیلین ها Penicillins                   

موارد استعمال : این دسته از داروها شامل پنی سیلین G  و پنی سیلین V  ، آمپی سیلین ، آموکسی سیلین ، کلوکساسیلین ، کاربنی سیلین ، تیکارسیلین ، هتاسیلین و نفسیلین می باشند که آنتی بیوتیک  موثر کشنده میکروبی بوده و در درمان عفونتهای میکروبی گرم مثبت و منفی به کار می روند. پنی سیلین   بر روی اکثر میکروبهای گرم مثبت و بیشتر گرم منفی اثر می کند. پنی سیلین V  نیز دارای همین طیف بوده ولی بیشتر از طریق معدی روده ای جذب می شود. آمپی سیلین نیز فعالیت وسیعی بر روی اشریشیا کولی ، شیگلا و پروتئوس دارد ، هتاسیلین یک آمپی سیلین هیدرولیز شده در مایعات داخل بدن می باشد. آموکسی سیلین نیز شبیه آمپی سیلین بوده ولی به راحتی جذب نمی شود و به مدت طولانی در بدن باقی می ماند این دارو به صورت ترکیب با کلاولانات پتاسیم ( لاواموکس ) بوده که در مقابل استافیلوکوکها تولید کننده بتا لاکتاماز مقاوم می باشد. کلوکساسیلیح سدیم نیز یک داروی مقاوم به پنی سیلیناز بوده و در درمان عفونتهای استافیلوکوکی مفید واقع می باشد. کاربنی سیلین نیز در مقابل پودوموناس و پروتئوس فعال می باشد. تیکارسیلین نیز موثر تر از کاربنی سیلین در مقابل پسودوموناس بوده و می توان به نصف میزان مصرف نیز استعمال نمود

میزان و نحوه مصرف :

گربه : ( پنی سیلین G  بنزاتین ) ٤٠٠٠٠ واحد به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر ٥ روز ٠ بار تزریق داخل عضلانی

( پنی سیلین G سدیم یا پتاسیم ) ٤٠٠٠٠واحد به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٤ بار در روز، ٢٠٠٠٠واحد به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر ٤ ساعت تزریق داخل وریدی ، عضلانی ، زیر جلدی

( پنی سیلین G  پروکائین ) ٢٠٠٠٠ واحد به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل عضلانی ، وریدی  ٠ ٢ بار در روز

( پنی سیلین V   ) ١١ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣ بار در روز

اثرات جانبی : مسمومیت دارویی به جز در خوکچه هندی و هامستر به ندرت می باشد. واکنشهای ازدیاد حساسیت شامل کهیر و آلرژی در سگ ها مشاهده شده است حساسیت نسبت به یکی از پنی سیلین ها باعث ایجاد حساسیت سایر پنی سیلین ها می گردد. پنی سیلین ها و مشتقات آنها ممکن است باعث تشدید علائم بالینی مربوط به بیماری اسکاتی کرامپ گردد. غذا و آنتی اسیدها جذب پنی سیلین های خوراکی را کاهش می دهد. این داروها را بایستی یک ساعت قبل یا ٢ ساعت بعد از تغذیه مصرف شود. نئومایسین نیز جذب پنی سیلین های خوراکی را متوقف می کند .

بالای صفحه

پنتازوسین ( تالوین ) Pentazocine ( Talwin )                       

موارد استعمال : این دارو یک عامل آنتاگونیستی نارکوتیکی بوده که در کنترل دردها به کار می رود خاصیت ضد درد این دارو کمتر از سولفات مرفین می باشد.

( یک چهارم قدرت ) و اثر آن معادل داروی هیدروکلرید مپریدین می باشد. این دارو فعالیت تنفی را کاهش نمی دهد و در میزان مصرف درمانی نیز هیچ نوع حالت آرامبخشی ( سداتیو ) تولید نمی کند.

میزان و نحوه مصرف :

گربه : ٧٥/٠ ٥/١ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر ٢ ٤ ساعتتزریق داخل وریدی

اثرات جانبی : اثر ضد درد این دارو حداقل بوده و بعضی مواقع در سگ ها همراه با ترشح بزاق می باشد. به نظر می رسد که در گربه ها این دارو باعث کسالت شده لذا در این گونه ها توصیه نمی شود. اثرات جانبی دارو توسط داروی نالوکسان قابل برگشت می باشد. در انسان تهوع ، استفراغ و بی حسی مشاهده شده است ولی در هر حال این اثرات جانبی کمتر از عوارض هیدروکلریدمپریدین می باشد.

بالای صفحه

پنتوباربیتال ( نمبوتال ) Pentobarbital ( Nembutal )           

موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت باربیتورات ها مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

گربه : 2 ٤ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ( مسکن ) ٢٥ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی ( بی هوشی )

 

بالای صفحه

پترولاتوم سفید (لاگزاتون ) Pertrolatum , White ( Laxaton )        

موارد استعمال : این دارو به عنوان ملین روده ای ، در کنترل یبوست و خارج نمدن توپ یهای مویی به کار می رود. این دارو خاصیتش را در قولون و به طور عمومی ١٢ ٢٤ ساعت اثر خود را نشان می دهد.

میزان ونحوه مصرف :

گربه: ١ ٥ میلیگرم خوراکی ١ بار در روز

اثرات جانبی : هیچ نوع عوارض خاصی در مصرف این دارو مشاهده نشده است.

بالای صفحه

فنوباربیتال Phenobarbital               

موارد استعمال : این دارو یک عامل ضد تشنج ، مسکن عالی در سگ ها وگربه ها می باشد. در کنترل حمله های صرعی در ٦٠ % سگها با غلظت کافی دراو در سرم موثر واقع می شود. برای اطلاع بیشتر به قسمت باربی تورات ها مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

گربه : درمان حالتهای یصرعی به مانند میزان فوق ، ٤ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ١ بار در روز یا ٢ بار در روز به صورت میزان مصرف تقسیم شده خوراکی ( حمله ناگهانی ) ١ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ بار در روز ( مسکن )

اثرات جانبی: این دارو به طور اولیه باعث تسکین و بی نظمی حرکات عضلات مخصوصا در مصرف زیاد دارودیده می شود. این اثرات جانبی با تداوم درمان تمایل به برطرف شدن دارند . افزایش میزان ادرار تشنگی و پر خوری دیده می شود. فنوباربیتال یک محرک آنزیمی کبدی می باشد و باعث افزایش متابولیسم داروها در کبد می شود. همچنین پس ار مصرف مزمن دارویی مسمومیت کبدی نیز تظاهر می کند ، سطوح سرمی دارو را پس از اینکه به حالتهای یکنواخت ( ١٤روز در سگ ، ٩ روز درگربه ) رسید ، بایستی مورد ارزیابی قرار داد. نمونه های سرمی دقیقا قبل از مصرف بعدی دارو جمع آوری می شوند . غلظتهای موثر دارو در سرم به میزان ٧٠ ١٧٠میکرومول در لیتر ( ١٥ ٤٠ میلی گرم به ازای هر دسی لیتر ) می باشد. بی کربنات سدیم دفع دارو را از کلیه افزایش می دهد لذا در حالتهای مصرف بیش از حد دارو یک ماده موثر واقع می شود.

بالای صفحه

هیدروکلرید فنوکسی بنزامین               Phenoxybenzamine hydrochloride   

موارد استعمال : این یک داروی آتاگونیست آدرنرژیکی آلفا می باشد و در کاهش میزان فعالیت اسفنگر داخلی میزراه موثر می باشد و جریان ادراری را امکان پذیر می سازد . به مدت چند روز ، درمان باعث نشان دادن اثر دارو می شود.

میزان و نحوه مصرف :

گربه: ٢٥/٠ ٥/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣ ٤ بار در روز

اثرات جانبی : عوارض کاهش فشار خون ، عکس العمل تاکی کاردی قلبی ، ضعف ، تنگی مردمک چشم ، افزایش فشار داخلی چشم و استفراغ با مصرف این دارو گزارش شده است .

بالای صفحه

فنیل بوتازون ( بوتازولیدون ) Phenylbutazone ( Butazolidin )                        

موارد استعمال : این دارو دارای خاصیت های ضد درد ، ضد تب و ضد آماسی می باشد و در درمان آماس پوستی و سایر بافتهای نرم ، روماتیسم ، استئوآرتریت مفید واقع می شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ :  ١٠میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ -٣ بار در روز

گربه : ندارد

اثرات جانبی: تحریک معده با استفراغ و زخم های معدی روده ای با مصرف این دارو اتفاق می افتد. ترومبوسیتوپنی ، لکوپنی و کم خونی غیر توسعه یابنده نیز دیده می شود. اثرات جابی غیر قابل پیش بینی بوده و مربوط به میزان مصرف نمی باشد. مصرف این دارو علائم بالینی بیماری اسکاتی کراکپ را توسعه می دهد. این دارو در گربه ها سمی بوده و در این حیوان توصیه نمی شود.

بالای صفحه

هیدروکلرید فنیل پروپانول آمین ( اورناد، دگزاتریم ، تریا منیک ، پروپاژست )

Phenylpropanolamine hydrochloride ( Ornade, Dexatrim, Triaminic, Propagest )

موارد استعمال : این دارو یک عامل محرک آدرنژیکی آلفا می باشد و در درمان بی اختیاری ادراری در سگ ها مفید واقع می شود.

میزان و نحوه مصرف :

گربه : ٥/١٢ میلیگرم خوراکی ٣ بار در روز

اثرات جانبی : بی اشتهایی ، ناراحتی ، تحریک پذیری ، لرزش عضلانی ، آریتمی قلبی ، افزایش فشار خون و احتباس ادرارری با مصرف این دارو دیده می شود.

بالای صفحه

فنی توئین ( دیلانتین ) Phenytoin ( Dilantin )                        

موارد استعمال : این دارو یا دی فنیل هیدرامین یک داروی ضد تشنج بوده که در کنترل تاکی آریتمی و بلوک بطنی بواسطه داروی دیژیتالین به کار می رود. این دارو با سایر عوامل ضد آریتمی در کنترل آریتمی بطنی به کار می رود و حتی در هنگام مصرف هیدروکلرید لیدوکائین یا پروکائین آمید جهت از بین بردن آریتمی بطنی به صورت توام مصرف می شود.

در کنترل حمله ناگهانی نیز این دارو باعث وقفه در افزایش و گسترش تحریکات عصبی می شود. در کنترل صرع نیز موثر واقع می شود. غلظت های سرمی دارو در قبل از مصرف میزان بعدی دارو و بعد از حصول حالتهای یکنواخت دارویی ( در سگ ٢٢ ساعت ، گربه ٥ -٦ روز ) مورد ارزیابی قرار می گیرند. غلظت های سرمی موثر دارو در یک میزان٦/٣٩ ٢/٧٩ میکرو مول در لیتر ( ١٠-٢٠ میکروگرم در میلی لیتر ) می باشد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٥ ٤٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣ بار در روز( حمله ناگهانی ) ، ٤ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی یکبار به صورت تزریق یکنواخت ( آریتمی ها )

گربه : ندارد .

اثرات جانبی : عوارض استفراغ ، بی نظمی حرکات عضلات ، لرزش عضلانی ، افسردگی ، کاهش فشار خون و ایست دهلیزی بطنی با مصرف این دارو گزارش می شود. هیپر پلازی لثه نیز یکی از عوارض غیر معمول می باشد. این دارو برای گربه ها سمی بوده لذا نبایستی  در گونه ها مصرف شود. سطوح سرمی دارو  نیز به وسیله مصرف کلرامفنیکل ، سایمتیدین و فنیل بوتازون می یابد.

بالای صفحه

شیاف فسفات Phosphate Enemas  

موارد استعمال : شیافهای حاوی فسفات ( مانند فلیت ) در درمان یبوست به کار می روند.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١ شیاف ( در سگهای متوسط و بزرگ )

گربه : ندارد.

اثرات جانبی : این عوامل نبایستی در حضور از دست دادن آب بدن ، درد شکمی ، تهوع و استفراغ ، بیماری قلبی یا ناتوانی شدید استفاده شود. این دارو در سگ های کوچک و حیواناتبا نارسایی کلیوی و در گربه ها منع استعمال دارد. علائم بلینی مسمومیت در عرض ٣٠ دقیقه تا 1 ساعت اتفاق می افتد و ممکن است شامل افسردگی ، بی نظمی حرکات عضلات ، کزاز ، حمله ناگهانی ، استفراغ و اسهال خونی ، تاکی کاردی ، بی رنگ بودن غشاء مخاطی و کرختی باشند. این دارو همراه با اختلالات شیمیایی نیز می باشد که شامل افزایش فسفات ، سدیم و گلوکز خون می شود و کاهش کلسیم خون و افزایش فشار اسمزی و اسیدوز متابولیکی با تعداد زیادی آنیون ( افزایش اسید لاکتیک ) می باشند. در گربه ها با مصرف این دارو مرگ اتفاق می افتد.

بالای صفحه

فتالوفین ( ویپیساید ) Phthalofyne ( Whipicide )                             

موارد استعمال : این دارو یک ضد کرم بوده که در درمان عفونتهای کرم های شلاقدار به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٨٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن پس از ٢٤ساعت پرهیز غذایی ٣ماه بعد از درمان تکرار

گربه : ندارد.

اثرات جانبی : عوارض استفراغ ، افسردگی و عدم هماهنگی عضلات با مصرف این دارو دیده می شود.

بالای صفحه

فتالیل سولفاتیازول ( سولفا تالیدین ، تالازول )                 Phthalylsulfathiazole ( Sulfathaludine , Thalazole )

موارد استعمال و اثرات حانبی: این دارو در درمان عفونت های روده ای به کار می رود. این دارو از طریق روده جذب نمی شود. برای اطلاع بیشتر به قسمت سولفانامیدها مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

گربه: ١٠٠میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ بار در روز

بالای صفحه

پی پرازین ( ورمیزن ، پی پرات ، پی پرتاب ، پی پرسون ، پی پزین ، پی پساید )

 Piperaxine ( Vermizine , Piperate, Pipertab, Piperson, Pipzine , Pipcide )

موارد استعمال :  این دارو در درمان عفونت های آسکاریس به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :   

گربه: ١١٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی در سه هفته تکرار شود.

اثرات جانبی : این دارو در حیوانات که دارای بیماری مزمن کبدی یا کلیوی هستند منع استعمال دارد. در میزان مصرف زیاد دارویی استفراغ ، اسهال و بی نظمی حرکات عضلات اتفاق می افتد .

بالای صفحه

پیروکس کام ( فلدن )    Piroxicam ( Feldene )   

موارد استعمال : این دارو یک عامل ضد التهابی غیر استروئیدی می باشد که در درمان درد مفاصل به طور ثانوی در بیماری مفصل دژنراتیو به آسپرین پاسخ نداده است به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢٠میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣ بار در روز

گربه : ندارد.

اثرات جانبی : در انسان با مصرف این دارو التهاب و خونریزی معده روده ای ایجاد می شود. وقوع عوارض دارویی در حیوانات کوچک نامعلوم می باشد.

بالای صفحه

تانات پیترسین Pitressin Tannate   

موارد استعمال : این دارو یک شکل سنتتیک هورمون ضد ادراری بوده که در کنترل دیابت بی مزه به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

گربه :  ٥/٠ ١ میلی لیتر تزریق داخل عضلانی ١ روز در میان ( محلول روغنی )

اثرات جانبی : عوارض درد شکمی ، احتباس مایع ، کاهش سدیم خون ، درد در محل تزریق و تشکیل آبسه های استریل گزارش شده است.

بالای صفحه

فعال کننده پلاسمینوژن Plasminogen activator   

موارد استعمال : این دارو یک عامل از بین برنده ترومبوز بوده که در درمان ترومبوآمبولیسیم آئورت گربه سانان به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

گربه : ٢٥/٠ ١ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در ساعت تزریق داخل وریدی ( میزان کلی دارو ١ -١٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن )

اثرات جانبی : مرگ به دلیل سندروم نفوذ مجدد ( افزایش پتاسیم خون و اسیدوز متابولیک ) در تعدادی از گربه های درمان شده دیده می شود. نارسایی احتقانی قلبی و آریتمی ناگهانی کشنده مربوط به آمبولیزاسیون سرخرگهای کورنر در تعدادی از بیماران نیز اتفاق می افتد.

بالای صفحه

پلی میکسین  B  و C  ( نوع  C :کولیستین )     Polymyxin B & C ( Colistin )    

موارد استعمال : این دارو در درمان عفونتهای میکربی گرم مثبت مخصوصا پسودوناس ، پاستورلا ، سالمونلا و شیگلا به کار می رود. پروتئوس و بروسلا معمولا به این دارو مقاومت نشان می دهند.

یزان و نحوه مصرف :

گربه: ٢ میلیگرم ( ٢٠٠٠٠ واحد ) به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل عضلانی ٢ بار در روز

اثرات جانبی : درد در ناحیه تزریق ، مسمومیت کلیوی ، علائم دستگاه عصبی مرکزی و توقف فعالیت عصبی عضلانی نیز در مصرف این دارو مشخص شده است.

بالای صفحه

برومید پتاسیم Potassium Bromide                           

موارد استعمال : این دارو در کنترل برگشت حالتهای صرعی ( به طور ترکیبی با داروی فنوباربیتال ) به کار می رود. این دارو فعالیت دستگاه عصبی مرکزی را کاهش می دهد و دارای نیمه عمر طولانی می باشد ( چند روز )  سطوح سرمی دارو بین  ٢- ٣ میلیگرم در هر میلی لیتر ( ٥١- ٩ میلی مول در لیتر ) می باشد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠- ٢٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ بار در روز

گربه : نامعلوم

اثرات جانبی : در سگ به غیر از حالت مسکن ، در استفاده مزمن دارویی اثرات   جانبی خاصی ایجاد نمی شود. علائم بالینی مسمومیت شامل استفراغ ، بی اشتهایی ، یوبست و مسک و عدم هماهنگی عضلات می باشد.

بالای صفحه

کلرید پتاسیم Potassium Chloride                            

موارد استعمال : این دارو در درمان پایین بودن پتاسیم خون و کنترل انقباضات زودرس فوق بطنی و بطنی به کار می رود. این دارو به عنوان پادزهر در درمان مسمومیت دیژیتال و تالیوم به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

گربه : ١/٠ ٢/٢ میلی اکی والان در هر کیلوگرم وزن بدن در ساعت تزریق داخل وریدی . مصرف بیش از ٥/٢ میلی اکی والان به ازای هر کیلوگر وزن بدن خطرناک می باشد.٢/٠ گرم خوراکی در روز . مصرف این دارو نبایستی بیش از ١٠ میلی اکی والان در ساعت یا ٤٠ میلی اکی والان در روز تجاور کند.

اثرات جانبی : با مصرف این دارو ایست قلبی امکان پذیر می باشد. از آنجائیکه اثرات جانبی دارو بسیار خطرناک می باشد لذا بایستی تنها در موارد کاهش پتاسیم خون استعمال شود. مصرف سایر عوامل آریتمی نیز توصیه می شود.

بالای صفحه

سیترات پتاسیم ( اوروکیت کا ) Potassium Citrate ( Urocit – K )       

موارد استعمال : این داور در پیشگیری از تشکیل سنگهای اگسالات کلسیم به کار می رود. سیترات با کلسیم ترکیب ده و غلظت اگسالات کلسیم ادراری را کاهش می دهد. از خاصیت دیگر این دارو ، باعث قلیایی شدن ادرار می شود که در نهایت باعث افزایش محلول بودن اگسالات کلسیم می شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٦٠ میلی اکی والان در روز میزان مصرف تقسیم شده ٢ -  ٣ بار در روز خوراکی

گربه : نامعلوم

اثرات جانبی : تجربه با این دارو در دامپزشکی محدود بوده ولی افزایش پتاسیم خون می تواند از اثرات جانبی مخصوصا در حیوانات با اختلال کلیوی باشد. عوارض تهوع ، استفراغ و ناراحتی شکمی در انسان گزارش شده است. سایر علائم مسمومیت دارویی شامل ضعف عضلانی و آریتمی قلبی مانند برادی کاردی می باشند.

بالای صفحه

گلوکومات پتاسیم ( کائون ، تامیل – کا )        Potassium Gluconate ( Kaon, Tumil – K )

موارد استعمال : این دارو در حالت پایین آمدن میزان پتاسیم خون در سگ ها و گربه ها به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

گربه : ٥ ١٠ میلی اکی والان در روز خوراکی

عوارض جانبی : عوارض تهوع ، استفراغ و ناراحتی شکمی در مصرف این دارو گزارش شده است. سایر علائم مسمومیت داخلی این دارو شامل ضعف عضلانی و آریتمی قلبی مانند برادی کاردی می باشند. در حیوانات با نارسایی شدید کلیوی یا هیپوآدرنوکورتیسیم منع استعمال دارد. همچنین در حیواناتی که به صورت توام ، داروی دیژیتالین مصرف نموده اند با احتیاط استعمال شود.

بالای صفحه

ایوداید پتاسیم ( شربت پیما )                 Potassium Iodide ( Pima Syrup)

موارد استعمال : این دارو در درمان اسپوروتریشوز جلدی لنفاوبی و سایر عفونتهای قارچی فرصت طلب زیر جلدی به کار می رود. این دارو به عنوان ضد سرفه و در کنترل کوتاه مدت هیپرتیروئیدیسم شدید گربه سانان و تیروئیدیسم واقعی به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

گربه : ٥٠- ١٠٠ میلیگرم در روز خوراکی به مدت ٧ ١٤ روز

اثرات جانبی : بی اشتهایی ، تهوع ، ترشح بزاق ، ترشح و ریزش اشک و عطسه با مصرف این دارو گزارش شده است. فعالیت غدد چربی پوستی نیز افزایش می یابد. گربه ها به محلول هی یدی خیل یحساس می باشند. علائم سمی دارویی شامل افسرگی ، استفراغ ، گرفتگی عضلات ، کاهش درجه حرارت ، کلاپس قلبی و عروقی و مرگ دیده می شود.

بالای صفحه

فسفات پتاسیم Potassium Phosphate             

موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت کلرید پتاسیم مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

گربه : ١/٠ ٢/٠ میل یاکی والان به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در ساعت تزریق داخل وریدی ، میزان کلی دارو نبایستی از٥/٠ میلی اکی والان به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در ساعت تجاوز کند.

بالای صفحه

پوویدون – ایوداین ( بتادین )             Povidone – Iodine ( Betadine )

موارد استعمال : این دارو یک عامل ضد قارچ و میکرب بوده که در مقابل درماتوفیت ها موثر واقع می شود. همچنین در درمان پیودرم و عفونت درماتوفیتی نیز استفاده می شود. این محلول را به صورت شستشوی دهانی در کنترل بیماری دهانی نیز به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

گربه : از محلول ١٠% در صورت نیاز مصرف شود.( بیماری دهان )

اثرات جانبی : حتی یدها ی غیر فعال نیز باعث تحریک می شوند. این خالت مخصوصل در گربه ها دیده می شود و حالتهای آماسی در غلاف بیضه و گوش خارجی سگها دیده می شود.

بالای صفحه

پرازی کوانتل ( درونسیت )                                    Praziquantel ( Droncit )

موارد استعمال : این دارو یک داروی انتخابی در دفع کرمهای نواری ( گونه های تنیا ، دیپلیدیوم کانینوم ، اکینوکوکوس ) می باشد. این دارو در مقابل پاراگونیمیاز نیز مصرف می شود.

میزان و نحوه مصرف :

گربه : نصف قرص برای وزن کمتر  ٨/١ کیلوگرم ١ قرص برای وزن ٣/٢ ٥ ، ٥/١ قرص برای وزن بیشتر از ٥ کیلوگرم

اثرات جانبی : این دارو دارای طیف سالمی بوده ولی در توله سگ های کمتر از ٤ هفته یا بچه گربه های کمتر از ٦ هفته منع استعمال دارد. مصرف بیش از حد دارویی باعث استفراغ ، ترشح بزاق ، اسهال و افسرگی می شود.

بالای صفحه

هیدروکلرید پرازوسین Prazosin Hydrochloride                       

موارد استعمال : این دارو گشاد کننده عروق سرخرگی و سیاهرگی می باشد که به عنوان افزاینده برونده قلبی و کاهنده خیز تنفسی در حالتهای نارسایی احتقانی قلبی و آسیب عضله به کار می رود. این دارو در بیماران با فشار خون بالا نیز مفید واقع می شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١ میلیگرم ٣ بار در روز خوراکی ( کمتر از ١٥ کیلوگرم وزن ) ، ٢ میلیگرم خوراکی ٣ بار در روز ( بیشتر از ١٥ کیلوگرم وزن )

گربه : ندارد.

اثرات جانبی : کاهش فشار خون با مصرف این دارو دیده می شود. مقاومت دارویی نیز مشاهده شده است.

بالای صفحه

پردنیزولون ( دلتا کورتف ، نوا پرد ) Prednisolone ( Delta – Cortef , Nova  - Pred )      

موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت گلوکوکورتیکوئیدها مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

گربه : ١٠ ٢٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی ( درمان شوک ) ، ٥ ٢٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی ( درمان هیچوآدرنوکوتیسم و میزان نگهدارنده ) ،١ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ، تزریق داخل وریدی ٢ بار در روز ( درمان آلرژی )   ، ٢ -٤ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز خوراکی تزریق داخل وریدی ( کاهنده سیستم ایمنی ) ، ٥/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن یک روز در میان ( میزان نگهدارنده )

بالای صفحه

پردنیزون ( دلتاسون ) Prednisone ( Deltasone )                   

موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت گلوکوکورتیکوئیدها مراجعه شود. 

میزان و نحوه مصرف :

گربه : ١ – ٤ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ٢ بار در روز خوراکی ( میزان اولیه دارو ) ، ١ – ٤ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ١ روز در میان خوراکی ( میزان نگهدارنده ) ، ٢/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی یک بار در روز ( درمان هیپوآدرنوکورتیکوئیسم )

بالای صفحه

پریمیدون ( مایزولین )                     Primidone ( Mysoline )

موارد استعمال : این دارو ُ در کنترل فعالیت حمله ناکهانی در سگ ها به کار می رود. این دارو به فنوباربیتال و فنیل مالونامید متابولیزه می شود ، به طوریکه ١٥ % فعالیت ضد تشنجی را دارا می باشد. این دارو با افزایش آستانه حمله ناگهانی عمل می کند. برخلاف گزارشات قبلی ، این دارو منحصرا برای گربه اب سمی نمی باشد. غلظت های سرمی دارو نیز باید قبل و بعد از مصرف دارو و پس از اینکه به حالتهای یکنواخت سطوح رسید مورد ارزیابی قرار گیرد( در سگ ها ١٦ روز ) . غلظت موثر سرمی دارویی ( متابولیک فنوباربیتال ) بین ٧/٦٨ ٢٠٦ میکرومول در لیتر یعنی ١٥ ٤٥ میکرو گرم در میلی لیتر  می باشد . این دارو در درمان صرع نیز به کار می رود به طوریکه برای ایجاد اثر دارو بایستی روزانه ٣ بار مصرف شود. جذب این دارو ضعیف بوده و به طور بالینی موثر تر از فنوباربیتال نمی باشد ( به دلیل فعالیت متابولیت آن ) و نسبت سایر عوامل ضد تشنج این دارو باعث وقوع بیشتر مسمومیت کبدی می شود.

میزان و نحوه مصرف :

گربه : ١١- ٢٢ میلیگرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن خوراکی ٣  بار در روز

اثرات جانبی : عوارض افزایش میزان ادرار ، تشنگی زیاد و پر خوری در خلال چند هفته اول درمان یا هنگام مصرف زیاد دارو دیده می شود . رخوت و بی نظمی حرکات عضلات نیز دیده می شود که با تداوم درمان این مسئله تمایل به بهبودی دارند. مسمومیت کبدی نیز در مصرف مزمن دارو گزارش شده است.

بالای صفحه

هیدروکلرید پروکائین آمید ( پرونستیل ، پروکان Procainamide Hydrochloride ( Pronestyl , Procan SR )     (SR  

موارد استعمال : این دارو نسبت به هیدروکلرید لیدوکائین دومین داروی انتخابی در درمان انقباضات زودرس بطنی و تاکی کاردی به کار می رود. نمونه هایی جهت اندازه گیری سطح دارویی در سرم نیز پس از رسیدن دارو به حالتهای یکنواخت ( ١٢ ساعت در سگ ) و قبل از مصرف بعدی دارو صورت می گیرد.

میزان و نحوه مصرف :

گربه : ٨ ٢٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣ بار در روز ( پروکائین SR  )، ٣ ٦ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی ،  ٦ ١٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل عضلانی

اثرات جانبی : کاهش فشار خون و به ندرت افزایش ضربان قلب ، بی اشتهایی ، استفراغ و اسهال با مصرف این دارو دیده می شود. سطوح سرمی دارو با مصرف داروی سایمتیدین افزایش می یابد.

بالای صفحه

پروکلرپرازین ( کومپازین ، استمتیل )               Prochlorperazine ( Compazine, Stemetil )

موارد استعمال : این دارو یک مشتق فنوتیازینی بوده و فعالیت منطقه CTZ  را کاهش می دهد و در درمان استفراغ مفید واقع می شود. بعضی مواقع این دارو با عوامل ضد کلینرژیکی مانند یدید ایزوپروپامید ( داربازین ) ترکیب شده و در درمان زور دردناک و بی حاصل در دفع مدفوع و ادرار بواسطه بیماری های آماسی راست روده و قولون به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

گربه : ١٣/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل عضلانی هر ١٢ساعت

اثرات جانبی : این دارو ممکن است اثرات بی حس کننده های عمومی را افزایش دهد. این دارو را در حیوانات با تاریخچه حمله ناگهانی با احتیاط مصرف می شود.

بالای صفحه

پروژسترون ( پروژست ) Progesterone ( Repogest )   

موارد استعمال : این دارو در کنترل سقط جنین های معمول به کار می رود. همچنین در تنظیم رفتاری و درمان کچلی بواسطه غدد درون ریز گربه سانان و کمپلکس گرانولوم ائوزینوفیلیکی ، کچلی روانی ، درماتیت ارزنی و هیپرپلازی غدد سباسه اطراف دم نیز به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

گربه   :  ١ ٢ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل عضلانی ١ بار در هفته ( بیش از ٢٥ میلیگرم تجاوز نکند ) یک هفته قبل از تاریخ قابل انتظار سقط جنین و ادامه مصرف تا ١ هفته قبل از زمان قابل انتظار زایمان یا ٥٥ روز پس از اولین جفتگیری حیوان

اثرات جانبی : عوارض پر خوری ، تشنگی بیش از حد ، افزایش وزن و تغییرات مطلوب در رفتار پس از مصرف دارویی دیده می شود. این دارو ممکن است باعث سنتز عضله در جنین های ماده شده و پیش بینی می شود که سگ ماده دچار پیومترا می شود. همچنین این دارو می تواند از وقوع آبستنی جلوگیری و یا آن را به تاخیر بی اندازد و این در صورتی است که دارو در زمان های خاصی به طور مداوم مصرف نشود. مصرف مزمن دارو باعث دیابت ملیتوس و همچنین ارتباطی با افزایش وقوع هیپرپلازی غدد پستانی و آدنوکارسینوم در هر دو جنس می شود. مصرف موضعی دارو باعث کچلی های موقتی ، آتروفی جلدی ، تغییرات رنگ دانه ای ( سیاهی پوست و تغییر رنگ مو به سفیدی ) می شود. این دارو تولید تستوسترون و ساخت اسپرم را کاهش داده لذا در حیوانات پرورشی منع استعمال دارد. برای اطلاع بیشتر به قسمت استات مژسترول و مدروکسی پروژسترون استات مراجعه شود.

بالای صفحه

برمید پروپانتلین ( پرو بانتین ) Propanthelin ( Pro – benthine )                    

موارد استعمال : این دارو یک عامل ضد کلینرژیکی بوده و در کنترل  افزایش رفلکس پرتاب ادراری ، برادی کاردی سینوسی ، ایست کره دهلیزی بطنی و عارضه سینوس بیمار به کار می رود

میزان و نحوه مصرف :

گربه :٣/٧ میلیگرم خوراکی ١-٣ بار در روز

اثرات جانبی : عوارض تاکی کاردی ، ضعف ، تهوع ، استفراغ ، یبوست و خشکی غشاء مخاطی دیده می شود. علائم مصرف زیاد دارو شامل احتباس ادراری ، تهیج ، کاهش فشار خون ، نارسایی تنفسی فلجی و اغماء می باشند .

بالای صفحه

پروپیونی باکتریوم اکنس Propionibacterium acnes                    

موارد استعمال : این دارو دارای خاصیت تنظیم کنندگی غیر اختصاصی ایمنی می باشد ( این دارو باعث ایجاد فعالیت ماکروفاژی ، تولید لنفوکین ، افزایش ایمنیت با واسطه سلولی و افزایش فعالیت سلول های کشنده طبیعی می شود.) همچنین این دارو فعالیت ضد میکربی ، ضد ویروسی ، ضد نئوپلازی را افزایش داده و خونسازی را تحریک می کند. به طور بالینی این دارو در حیوانات کوچک به عنوان درمان کمکی در درمان آنتی بیوتیکی در سگهایی با پیودرم مزمن و به منظور افزایش عمر سگ های دارای ملانومای دهانی و ماستوسیتوم به کار می رود. همچنین گزارشات مبنی بر کمک به درمان گربه هایی که با کاهش سیستم ایمنی و التهاب بینی و برونش مواجه هستند ، نیز مفید واقع می شود. همچنین باعث می شود که تعدادی لوسمی های ویروس مثبت گربه سانان را به حالتهای منفی تبدیل شود.

میزان و نحوه مصرف :

گربه : ١٥میکروگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ٢ بار در هفته تزریق داخل وریدی به مدت ٢ -٣ هفته

اثرات جانبی : اثرات مفید این دارو با مصرف توام با داروهای گلوکوکورتیکوئیدها یا سایر کاهنده های سیستم ایمنی خنثی می شود. مصرف داروهای استروئیدی را بایستی به مدت یک هفته قبل از مصرف این دارو قطع نمود. معمولا تب و بی اشتهایی ، استفراغ و خواب آلودگی نیز متعاقب چند ساعت پس از مصرف دارو دیده می شود. تزریقات خارج عروقی نیز باعث آماس بافتی می شود. این دارو در حیوانات آبستن بی ارزش بوده و نبایستی در آنها مصرف شود. آلرژی نیز امکان پذیر است. اگر این حالت در سگ  ها اتفاق افتاد بایستی با اپی نفرین درمان نمود.

بالای صفحه

هیدروکلرید پروپرانولول ( ایندرال )          Propranolol hydrochloride ( Inderal )      

موارد استعمال : این دارو یک عامل مهار کننده غیر انتخابی گیرنده های بتا یک و بتا دو می باشد. این دارو به تنهایی یا به صورت توام با داروی دیگوکسین در کنترل فیبرولاسیون دهلیزی قلبی به کار می رود. این دارو در درمان آریتمی های ایجاد شده بواسطه داروی دیگوکسین نیز مفید واقع می شود. اثرات ضد آریتمی داروهای کینیدین ، هیدروکلرید پروکائین آمید ، هیدروکلرید لیدوکائین با درمان توسط این دارو افزایش می یابد. در گربه ها از این دارو به عنوان کنترل حالتهایی از هیپرتروفی آسیبی عضله قلبی به کار می رود. در انسان نیز در موارد نواقص مادرزادی قلبی نیز به کار می رود. ارزش این دارو در سگ ها مشخص نشده است.

میزان و نحوه مصرف :

گربه : ٢/٠ ١ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣ بار در روز ، ٢٥/٠ میلیگرم در یک میلی لیتر سالین رقیق شود. ٢/٠ میلی لیتر از بلوس تزریق داخل وریدی تا ایجاد اثر دارو

اثرات جانبی : عوارض انقباض نایژه ها ، کاهش گلوکز خون ، افزایش قابلیت انقباضی قلبی ، کاهش فشار خون ، برادی کاردی ، انقباض عروق محیطی و اسهال با مصرف این دارو دیده می شود. این دارو نبایستی در حیوانات دارای آسم یا بیماری های ترومبوآمبولی مصرف شود. انقباضات نایژه ای را بایستی با داروهای تربوتالین ( ٥ -٢ میلیگرم خوراکی ٢ بار در روز ) یا داروی اکستریفیلین ( ٤ ٨ میلیگرم خوراکی ٣ بار در روز ) درمان شود. خواب آلودگی ، افسردگی ، بی اشتهایی و معمولا استفراغ و اسهال نیز دیده می شود. نارسایی احتقانی قلبی نیز با داروهای دوبوتامین ، فوروسماید و اکسیژن تراپی درمان می شود. استفاده از گلیکوپیرولات و دوپامین نیز باعث خنثی شدن برادی کاردی می شود. دکستروز نیز می تواند گلوکز پایین خون را کنترل کند. معمولا قطع مصرف عوامل مهار کننده بتا در بیمارانی که به مدت طولانی از این دارو مصرف نموده اند ، باعث آزاد شدن نوراپی نفرین درون ریز و اپی نفرین در حیوانات شده که منجر به تاکی کاردی ، آریتمی قلبی ، فشار بالای خون می شود. سطوح سرمی دارو نیز با مصرف سایمتیدین افزایش می یابد. داروی پروپانولول سطوح سرمی داروی لیدوکائین را نیز افزایش می دهد.

بالای صفحه

پروپیل تیواوراسیلPropylthiouracil                          

موارد استعمال : این دارو به عنوان کنترل دارویی بیماری هیپرتیروئید گربه سانان به کار می رود، امروزه با مصرف دارویی متی مازول جایگزینی دارویی صورت گرفته است.

میزان و نحوه مصرف :

گربه : ٥٠میلیگرم خوراکی ٢ -٣ بار در روز

اثرات جانبی : ترومبوسیتوپنی با واسطه ایمنی و کم خونی همولیتیک در گربه ها با مصرف این دارو دیده می شود. بی اشتهایی ، استفراغ ، خواب آلودگی از سایر اثرات جانبی این دارو می باشد. با مصرف طولانی مدت این دارو در تعدادی از گربه ها باعث توسعه پادتن های ضد هسته ای می شود.

بالای صفحه

پروستاگلاندین اف دو آلفا ( لوتالایز ) Prostaglandin F2a ( Lutalyse ) 

موارد استعمال : این دارو در درمان پیومترا در سگ ها و گربه ها به کار می رود که باعث انقباض لایه های عضلانی رحم و شل شدن گردن رحم می شود. این دارو به عنوان ختم حاملگی در حیواناتی که به طور اشتباهی جفت گیری کرده اند ، نیز به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

گربه : ٢٥/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم ( به حجم برابر در سالین رقیق شود) تزریق زیر جلدی ١ بار در روز به مدت ٢ -٧ روز

اثرات جانبی : عوارض بی قراری ، استفراغ ، ترشح بزاق ، اسهال ، تاکی کاردی ، نفس نفس زدن دیده می شود که این علائم در عرض دقایق اول تزریق شروع و ٢٠ ٣٠ دقیقه بعد خاتمه می یابد. این دارو را در حیوانات با پیومترای با گردن رحم بسته بایستی با احتیاط مصرف نمود و این حالت به دلیل پاسخ ضعیف دارو و خطر التهاب صفاقی ( جریان معکوس محتویات رحمی از طریق شیپورهای فالوپ ) یا پارگی رحم ( انقباضات در برابر گردن رحم بسته ) می باشد. مصرف استروژن ها قبل از مصرف پروستاگلاندین F2a برای شل کردن رحم توصیه نمی شود زیرا استروژن ها اثرات داروها را بر روی رحم به طور واقعی افزایش نمی دهند .

بالای صفحه

سولفات پروتامین      Protamine Sulfate

موارد استعمال : این دارو به عنوان پادزهر در مسمومیت داخلی با هپارین به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١ میلیگرم به ازای هر ١٠٠ واحد هپارین که متجاوز از ٦٠ دقیقه به صورت محلول ١ % مصرف شود.

گربه : نامعلوم

اثرات جانبی : عوارض الرژی و خونریزی طولانی در مصرف بیش از حد دارو دیده می شود.

بالای صفحه

هیدروفیلیک موسیلوئید پسیلیوم ( سوسپانسیون خوراکی )  Psyllium hydrophilic mucilloid ( Oral Suspension )

موارد استعمال و اثرات جانبی :  به قسمت داروی متاموسیل مراجعه شود.

     بالای صفحه

پاموات پیرانتل ( نمکس ) Pyrantel pamoate ( Nemex )       

موارد استعمال : این دارو یک ضد کرم بوده که در درمان کرمهای قلابدار و آسکاریس به کار می رود.

میزان ونحوه مصرف :

گربه : ١٠میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی در عرض ٣ هفته تکرار شود.

اثرات جانبی : با اینکه این دارو دارای طیف سالمی بوده ولی عوارض تعریق ، افزایش تنفس و بی نظمی حرکات ضلات در مصرف زیاد دارو دیده می شود. مسمومیت شدید نیز با علائم لرزش های عضلانی و انقباضات خودبخودی عضلات تظاهر می کند. در حالتهای مسمومیت شدید از یک عامل مهار کننده گانگلیونی مثل هیدروکلرید مکامیل آمین ( اینورسین ) به میزان ١ -٢ میلیگرم به صورت تزریق زیر جلدی استفاده می شود.

     بالای صفحه

پی رترین ها ( فلیول ، حشره کش KFJ  ، مایکودکس)Pyrethrins ( Fleavol , KFJ Insectide, Mycodex )      

موارد استعمال : این مواد روغن های فرار هستند که از گل داوودی مشتق می شوند. این مواد در درمان کک ها ، شپش ها و جرب شیلتیلا به کار می روند.

میزان و نحوه مصرف :

گربه : در صورت نیاز با این ماده حمام صورت گیرد.

اثرات جانبی : این مواد در گربه ها سمی تر از سگ ها می باشند. علائم بالینی شامل ترشح بزاق ، لرزش عضلانی ، عدم هماهنگی عضلات ، خواب آلودگی ، تنگی نفس ، اغماء و به ندرت مرگ می باشند.

     بالای صفحه

برمید پریدوستیگمین ( مستینون )     Pyridostigmine ( Mestinon )

موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت نئوستیگمین مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢/٠ -  ٢ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ -  ٣ بار در روز

گربه : نامعلوم

     بالای صفحه

پیریمتامین ( داراپریم ) Pyrimethamine ( Daraprim )                  

موارد استعمال : این دارو به صورت توام با داروهای سولفونامیدها ( مانند سولفادیازین ) در درمان عفونتهای توکسوپلاسما ها به کار می رود. به نظر می رسد که این دارو فعالیت سولفونامیدها را بر روی توکسوپلاسموز افزایش می دهد.

میزان و نحوه مصرف :

گربه : ١ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ١ بار در روز به مدت ٣ روز سپس ٥/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ١ بار در روز

اثرات جانبی : عوارض افسردگی ، بی اشتهایی ، کاهش فعالیت مغز استخوان قابل برگشت ( کم خونی ، لکوپنی ، ترومبوسیتوپنی ) در عرض ٤ ٦ روز پس از شروع درمان با این میزان مصرف دیده می شود. این کاهش فعالیت مغز استخوان نیز با افزودن اسید فولیک ( ٥ میلیگرم در روز ) یا مخمر آبجو ( ١٠٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز ) به رژیم غذایی برطرف می شود. محلول کلسیم لوکوورین ( ١ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز ) نیز در هرحال توصیه می شود.

 
صفحه اصلی - تاريخچه

 - تكنولوژی .R.F.I.D - محصولات - سؤال و جواب - تماس با ما

ورود اعضاء - نمونه فرم ها - خبرها - اطلاعات عمومی - حيوانات گم شده - حيوانات فروشی - مراکز میکروچیپ گذاری - پشتیبانی
 
© 2004 IRAData. All Rights Reserved